Dzięki merytorycznej zawartości opracowania właściciel budynku dowiaduje się o wymogach prawnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywających na jego osobie. Użytkownicy budynku dowiedzą się jakie procedury obowiązują w czasie pożaru. Jak mają się zachować oraz jak bezpiecznie się ewakuować. Dzięki czytelnie opracowanym rysunkom budynku strażacy podejmą odpowiednie decyzje podczas akcji ratowniczo gaśniczej. Plany budynku można dodatkowo wykorzystać na potrzeby planów ewakuacyjnych umieszczając schematy ewakuacji na drogach ewakuacyjnych.
Dokument wymagany jest Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Odpowiednio opracowana instrukcja pozwoli nie tylko na spełnienie wymogu prawego ale również poprawi znacząco poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Osobą odpowiedzialną za opracowanie dokumentu a następnie za jego wdrożenie jest właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu. Instrukcja wymagana jest w budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego (np.hotele), produkcyjnych, magazynowych pod warunkiem, że kubatura budynku przekracza 1000m³ oraz w budynkach inwentarskich przy kubaturze powyżej 1500 m³. Wymagana jest także we wszystkich budynkach gdzie występuje strefa zagrożenia wybuchem.
Dokument ten zawiera następujące dane:
Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego musi być poddana okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.
View more
Cookie name | Active |
---|